Skip navigation

Wydawać się może, że odpowiedź na takie pytanie jest zasadniczo łatwa. Wiele z nas za pewne powie, że wystarczy nie palić w takich miejscach. Jednakże to zdecydowanie za mało.

odkurzacz na lśniących czystością brązowych panelach

Źródło: pixabay.com
Stacje benzynowe pojawiają się obecnie jak grzyby po deszczu: stale obserwować można budowane nowe punkty takiego rodzaju. Oferują one każdego rodzaju paliwo, olej napędowy oraz gaz. Posiadacze samochodów mogą wybierać pośród towarów o najróżniejszej jakości, oferowanych przez różnych producentów oraz różnego rodzaju cenach.sprawdź ofertęNiektóre pojazdy potrzebują konkretnego rodzaju paliwa, jak na przykład olej napędowy, lecz większość spala benzynę, a jej wybór zależy od chęci klienta – można zakupić zwyczajną lub taką, jaka ma specjalne właściwości. Jeśli chodzi o tankowanie, doskonale wiemy, jak zachowywać środki bezpieczeństwa. Całkowicie zabronione jest palenie papierosów w miejscu, gdzie znajdują się zbiorniki paliwowe. Takie zachowanie może grozić potężnym wybuchem, jest zatem niezwykle groźne. Każda osoba która korzysta ze stacji musi się bez jakichkolwiek odstępstw zastosować do tej zasady. Oprócz tego należy pamiętać, że przygotowując się do zatankowania trzeba wyłączyć silnik – ewentualna jakaś iskra może bardzo niedobrze wpłynąć na zlokalizowany tam zbiornik paliwa. Korzystniej więc dmuchać na zimne. Stacje paliwowe to praktycznie jedne z bardziej zagrażających bezpieczeństwu miejsc, jakie przychodzi nam odwiedzać. Te same zasady dotyczą do kierowców, którzy podjeżdżają pod zbiornik na olej napędowy.

Jednak na bezpieczeństwo w takich miejscach wpływ ma nie jedynie zachowanie osób zmotoryzowanych, wydaje się, że istotniejsze jest tu dopełnianie wszelkich wymogów bezpieczeństwa przez właścicieli danej stacji paliw. Zalicza się do nich właściwa troska o dobry stan techniczny, w którym muszą się znajdować zbiorniki paliwowe – . Nie rozchodzi się tutaj tylko o grożący wybuch. Kwestia ta jest o wiele bardziej poważna. Jeśli zbiorniki paliwa są nieszczelne, ich zawartość może wypływać, przedostać się do ziemi, zanieczyszczając w taki sposób zasoby wód gruntowych, pobliskie grządki i i tak dalej. Dlatego właściciele stacji paliw muszą regularnie przechodzić specjalistyczne inspekcje, w czasie których znalezione zostaną wszelkie uchybienia. To samo przejść musi każdy zbiornik na olej napędowy, aby znów otrzymać dopuszczenie do pracy.