Skip navigation

Zbliżający się koniec roku dla większości kierowców oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu w celu wymiany opon z letnich na zimówki. W naszej strefie klimatycznej najbardziej popularne jest posiadanie dwóch kompletów ogumienia, czyli zestawu na lato i zimę. Wiąże się to z faktem, że opony na te pory roku posiadają zupełnie odmienne parametry. Opony zimowe przede wszystkim mają znacznie miększą mieszankę gumy.

opony na zimę

Autor: Powhusku
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu zachowuje ona swoje parametry nawet podczas największych mrozów, lecz za to nie nadaje się na wysokie temperatury, bo w szybkim tempie wtedy się zużywa. Z kolei guma opon letnich jest twarda, dzięki czemu mniej się ściera jak jest upalnie. Ale już w temperaturze poniżej zera twardnieje w takim stopniu, że uniemożliwia bezpieczną jazdę. Następną różnicą między zimowymi i letnimi oponami jest kształt bieżnika. Zimówki mają specjalne nacięcia, nazywane też potocznie lamelkami, dzięki którym opona dobrze radzi sobie na śniegu i lodzie. Lamelki w dużym stopniu polepszają właściwości jezdne, i opony (zestaw naprawczy do opon) letnie, które ich nie posiadają, po prostu znacznie gorzej będą sobie radzić na takich nawierzchniach.

Widać więc, że ogumienie warto wymieniać, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również finansowych. I rzeczywiście świadomość wśród właścicieli samochodów bardzo się zwiększa w tej kwestii, chociaż

opony

Autor: iStock
Źródło: iStock

niekiedy jeszcze mocno zawodzi organizacja. Sporo osób zmianę opon pozostawia sobie na ostatnią chwilę, i gdy nagle się okazuje, że pewnego dnia spadnie śnieg, to wszyscy rzucają się do serwisów z oponami. Autor:

Mogą się wtedy tworzyć ogromne kolejki, pojawia dużo nerwów i stresu, czy uda im się zdążyć z wymianą. A przecież wystarczy wcześniej o tym pomyśleć i założyć opony na zimę wówczas, gdy robi się już trochę zimniej. Ciekawym pomysłem może też być posiadanie dwóch kompletów kół. Zmiana opon co kilka miesięcy to wydatek czasami nawet ponad stu złotych, i tak naprawdę w wielu przypadkach po paru sezonach bez problemów można kupić za te pieniądze kolejny zestaw felg. A koła w całości większość kierowców bez problemow będzie w stanie sobie sama wymienić.