Głównie, należy zadbać aby fotelik pochodził od renomowanego producenta, który posiada wszystkie wymogi i certyfikaty.
Wiele artykułów dla maluchów można kupić z tzw. „drugiej ręki”. Lecz jeżeli chodzi o fotelik samochodowy (jeżeli poszukujesz wypadek w pracy odszkodowanie – kliknij i zobacz zakres usług) obowiązkowo kupmy nieużywany, dlatego, że chodzi tu o bezpieczeństwo naszej pociechy. Decydując się na używany w komisie, czy na bazarze absolutnie nie mamy pewności czy nie brał udziału w przykrym zdarzeniu lub – nawet gdy z zewnątrz wygląda dobrze – czy podczas przenoszenia nie został obity. Pamiętajmy też, że biorąc pod uwagę starzenie się materiałów z których wykonuje się foteliki, eksperci nie polecają używania ich przez najmłodsze dzieci w okresie dłuższym niż 5 lat od daty produkcji.
Nim wybierzemy fotelik, poznajmy kategorie, w zależności od wagi dziecka. Foteliki 0 – 25 kg, mocowane przodem i tyłem do kierunku jazdy przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Następna kategoria wagowa to foteliki 9 – 36 kg (zobacz tutaj: ) oraz foteliki samochodowe 15 – 36 kg.
Najbardziej odpowiednim miejscem w samochodzie do montowania fotelika jest środek tylnej kanapy, jeśli jest wyposażony w pas bezpieczeństwa umożliwiający jego zamontowanie lub Isofix. Dziecko znajduje się w bezpiecznej odległości od boków auta w razie zderzenia z prawą lub lewą stroną. W drugiej kolejności montujemy fotelik na tylnej kanapie za fotelem pasażera. Podążając drogą jednopasmową dziecko jest bliżej pobocza, nie przy osi jezdni, toteż zmniejsza się prawdopodobieństwo uderzenia, co więcej, nie nie musimy go wyjmować od strony ulicy. NIE WOLNO montować fotelika na przednim siedzeniu z włączoną poduszką powietrzną – w razie wypadku niesie to za sobą nieodwracalne konsekwencje, nigdy nie zapominajmy o tym!