Skip navigation

Aktualnie na krajowych trasach jeździ kilka milionów aut, jednak bardzo duży procent danych aut będą to pojazdy stare i dość zniszczone. Zazwyczaj takie auta kupowane będą z rynku wtórnego, gdzie bardzo dużo samochodów pochodzi z rynków zachodnich. Przeważnie będzie to rynek niemiecki, gdzie samochody, które wskazują pierwsze oznaki starości, ukazują się pierwsze usterki sprzedawane są do komisów.

Złomowanie pojazdów

Autor: Koziro Hasegawa
Źródło: http://www.flickr.com
Spora ilość takich aut transport samochodów z hiszpanii jest kupowanych przez polskich handlowców i importowane na terytorium państwa Polskiego. Potem tu będą reperowane oraz upiększane zewnętrznie po to, żeby szybko odnalazł się nabywca. Spora ilość aut będzie w takim stanie, jaki wskazywałby na zezłomowanie owego aut. Jest to niestety bardzo smutne ale prawdziwe.

W owym przypadku należy zastosować złomowanie pojazdów, które nie odpowiadają kanonom tyczącym sprawności samochodów. Natomiast w kraju nie zawsze stan techniczny auta jest odpowiednia do standardów. Otóż niebywale często zdarza się, iż zakłady trudniące się przeglądem okresowym pojazdów, podnoszą uzyskane rezultaty, które wskazywał badany pojazd oraz podbijają dowód rejestracyjny pojazdu. Będzie to bardzo niewłaściwe podejście do całej sprawy, ponieważ bezmyślnie stwarzają kolejne zagrożenie na krajowych drogach. W takim przypadku jedynym wyjściem musi być złomowanie pojazdów. A w jaki sposób realizowane jest takie złomowanie i, które formalności należy załatwić przy danych czynnościach?

Złomowanie pojazdów to nic innego, jak przywiezienie samochodu na złomowisko, zdanie go a także odebranie odpowiednich dokumentów, które są niezbędne do wyrejestrowania owego pojazdu. Potem z danymi papierami należy udać się do wydziału ruchu drogowego, w którym wyrejestrowuje się pojazd.

A co dzieje się z autem, który był zezłomowany? Otóż niekiedy zostaje on rozebrany na części i wówczas stosownie po selekcjonowany, na części do następnego zużytkowania jak i części jakie idą do przetopienia. Złomowanie pojazdów będzie bardzo ważnym elementem gospodarki, ponieważ wiele części ze starego auta zostaje ponownie wykorzystana, a co by się działo jakby wszelkie zepsute samochody zostały zostawione na ulicy? Zapewne świat „utonął” by w złomie i stałby się jednym wielkim złomowiskiem.