Skip navigation

Od jakiegoś czasu w lakierniach samochodowych zaczęła być stosowana pochodząca z Japonii technika nowoczesnego nanoszenia motywów, zwana też hydrografiką. Początkowo wykorzystywana była jedynie przez największe firmy z branż AGD, RTV i samochodowej, dla przeciętnych firm stała się dostępna dopiero od niedawna i od razu zdobyła duże uznanie wśród wielu klientów. Generalnie hydrografia jest procesem nakładania różnych motywów i wzorów na skomplikowane elementy.

Woda

Autor: William Gray
Źródło: http://www.flickr.com
Proces taki wykonuje się w odpowiedniej wannie, do której wlewa się wodę mającą odpowiednią temperaturę, optymalna jej wysokość wynosi pomiędzy 25 a 30 stopni. Niektóre odmiany wanien posiadają wbudowany system grzałek który służy do dokładnego utrzymywania prawidłowych parametrów. Ważną częścią jest również odpowiedni filtr który służy do oczyszczania powierzchni wody po wcześniejszych pracach, dzięki temu da się wykonywać elementy jeden po drugim, jedynie czyszcząc wodę między poszczególnymi cyklami.

Nowoczesne technologie ozdabiania różnych przedmiotów, w jaki sposób wykorzystuje się hydrografikę.
Proces nakładania polega na tym, że w wannie zanurza się element, na który ma być nanoszony wzór.

Kiedy będziesz zdania, że omawiany w tym miejscu post jest warty zainteresowania, kliknij ten link, a znajdziesz więcej apartament zdrojowa świnoujście tego typu tekstów.

Później na wodzie wykłada się specjalną folię, przy wyciąganiu części z wody motyw znajdujący się na folii przykleja się do powierzchni przedmiotu. Samo jego przygotowanie będzie polegać na tym, że jeżeli jest to jedynie goły metal to będzie trzeba nałożyć podkład, przy częściach już z lakierem trzeba je jedynie wyczyścić i zmatowić. Przykłady rzeczy z hydrografiką na .

Po nałożeniu folii następnym etatem jest dokładne mycie elementu i usunięcie niepotrzebnej folii. Na zakończenie trzeba wszystko dobrze zabezpieczyć, w przeciwnym razie bardzo szybko mogłaby się zetrzeć. Najczęściej używa się w tym celu jeszcze jedną warstwę odpowiedniego lakieru bezbarwnego, dzięki czemu całość uzyskuje ogromną wytrzymałość i trwałość. Technologia ta w zasadzie nie ma żadnego ograniczenia jeśli chodzi o rodzaj wzorów, na folii da się wykonać każdy motyw i nanieść go następnie na zdobiony element (przykłady).