Skip navigation

„Zima znów zaskoczyła drogowców” narzekają rok rocznie Polacy, jednak coraz częściej chłód dziwi nie specjalistów od utrzymania dróg a samych kierowców. Ostre zimy należą już do przeszłości, jednak mrozy i śliska nawierzchnia niezmiennie są przyczyną dużej ilości wypadków. Podczas zmiennych warunków atmosferycznych jedną z najistotniejszych spraw jest prawidłowy dobór opon.

opona

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com
Sporo osób jeździ na oponach zimowych pełnych 12 miesięcy, co jest sporym błędem, a przede wszystkim może być bardzo niebezpieczne. Opony zimowe zrobione są z innego typu gumy i w odróżnieniu od opon letnich mizernie radzą sobie na dziurawych lub nagrzanych drogach. Niestety wymiana opon i mechanik muszą być niezmiennym miejscem w kalendarzu każdego kierowcy; sprawdź również Auto + Garage. O zagrożeniach wynikających z posiadania letnich opon przy minusowych temperaturach nie warto wiele mówić, wystarczy wjechać na ulicę po niewielkich opadach śniegu i zauważyć tańczące auta, które czeka nie tylko wymiana opon, ale i odwiedziny u mistrza w swoim fachu typu mechanik. Naprawa samochodów nie kosztuje kilku groszy warto więc nabyć opony dobrej jakości i regularnie odwiedzać mechanika. Nie ma nic gorszego niż zniszczona opona na śliskiej drodze. Kierowcy takich aut nie są w stanie opanować swojego pojazdu. Faktem jest stwierdzenie, że my Polacy powinniśmy bardziej dbać o swoje samochody, a tym samym o samych siebie. Naprawa samochodów to znaczący wydatek, jednak z pewnością przekraczają go go ceny ewentualnej hospitalizacji, rehabilitacji czy niepełnosprawności. Ostatnia nowelizacja kodeksu drogowego bardzo zaostrzyła kryteria wydawania prawa jazdy, jednak problemem pozostają wiekowe modele pojazdów na polskich drogach. Poza tym sam egzamin na prawo jazdy pozostawia wiele do życzenia. Interesującym rozwiązaniem jest model skandynawski, w którym młodzi kierowcy zdają podwójny test – pierwszy latem na suchej nawierzchni, drugi zimą podczas ostrych północnych mrozów. W ten sposób kursanci mają możliwość nabycia i przećwiczenia umiejętności jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Ilu młodych polskich kierowców wie co zrobić podczas wpadnięcia w poślizg – na pewno niewielu. Do skandynawskich standardów jeszcze nam daleko, dlatego warto opakować swoje cztery koła (dętki motocyklowe) w odpowiednie opony.

opony zimowe

Autor: lungstruck
Źródło: http://www.flickr.com
Niemcy, Anglicy, Francuzi mogą pozwolić sobie na wygodę poruszania się na oponach całorocznych. Po pierwsze posiadają znakomicie utrzymane drogi, po drugie warunki klimatyczne są dla nich raczej przychylne (poza kilkoma wyjątkami). Nas pogoda nie oszczędza, z jednej strony posiada to swoje plusy, ponieważ wiemy jak radzić sobie z przeciwnościami losu, z drugiej nie powinniśmy nie doceniać mrozów, a zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.