Skip navigation

Na lekcjach fizyki raczej wybrani przykładali wagę do tematów poruszanych przez nauczyciela na tablicy. Ukazywały się tam tajemnicze nazwy, takie jak energia kinetyczna, energia potencjalna pola czy też sprężystości… Trudno oczekiwać pasji i zainteresowania na tego typu nazwy, ale słusznie posiąść ogólne pojęcie, jak te czy inne tajemnicze nazwy oddziałują na znany nam świat. Skomplikowane?

sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Jedynie z początku. Energia potencjalna sprężystości to zdolność pewnej, odkształconej formy, do wykonania pewnej pracy fizycznej. W prostych słowach: sprężyny. Tu warto pomyśleć, jak często spotykamy na swojej drodze sprężyny w wielu postaciach i w przeróżnych zastosowaniach, nieraz całkiem niedostrzegalne, schowane przed spojrzeniem niewtajemniczonego.

Najprostszym przykładem sprężyny jest taki, który od razu nasuwa się na myśl: helisoidalny zwój drutu, który reaguje siłą po jego ściśnięciu. Tego typu sprężyny odnajdziemy w przeróżnych zastosowaniach, począwszy od zwykłych długopisów, przez resory samochodów, do amortyzatorów cięższych urządzeń, jak na przykład pociągi. Ta pozornie dość prosta część to po prostu zrolowany drut czy też pręt o różnych grubościach. Produkcja (zobacz płaszcze grzewcze) tego typu sprężyn w Europie i poza nim jest szczególnie powszechna przez wzgląd na różne zastosowania.

Następnym powszechnym typem sprężyny jest sprężyna taśmowa. Nie jest na tyle powszechna, ale wszyscy, którzy posiadają w domu pewne starszego rodzaju urządzenia nakręcane korbką, mechaniczne zegarki na rękę czy zegary wahadłowe, może uświadomią sobie, jak często takiego rodzaju sprężysty element stanowił zasilanie bardzo powszechnych mechanizmów – także zegarów na wieżach kościelnych i ratuszowych w wielu miastach. Chociaż zegarmistrzowskie sprężyny takich mikroskopijnych i takich olbrzymich rozmiarów to stosunkowo specjalistyczne wyroby, tego typu sprężyny dotąd są obecne w wielu zastosowaniach technologicznych i produkowane w naszych krajach.

Poza wspomnianymi paroma, nasuwającymi się jako pierwsze, przykładami, firmy wytwarzające części sprężyste oferują pełną liczbę innych wyrobów: sprężyny do ściskania, do skręcania, taśmowe, a także tak trywialne części jak kółeczka do kluczy… A całość bazuje właśnie na podstawowej zasadzie energii potencjalnej sprężystości.