Skip navigation

Jednym z najbardziej ważnych wynalazków ludzkości była lodówka sprężarkowa. Umożliwiła ona na bezpiecznie przechowywanie żywności a także leków i to przez długi czas. Następnie ktoś mądry jednakże wpadł na pomysł, aby takie coś zainstalować w aucie, by pasażerom korzystniej się podróżowało w upale. Od tamtej pory trudno sobie wyobrazić jeżdżenie samochodem bez klimatyzacji.

W taki sposób powstała klimatyzacja, jaka aktualnie uważana jest za jeden z najbardziej istotnych elementów, jaki dba o nasze bezpieczeństwo. Właśnie tak, mowa o bezpieczeństwie, bo nikogo pewnie nie trzeba przekonywać, jak trudno zachować koncentrację w temperaturze więcej niż pięćdziesiąt stopni Celsjusza. Ponadto, klimatyzacja wysusza powietrze, a to zapobiega parowaniu szyb w aucie. Jak tak naprawdę funkcjonuje klimatyzacja (Zobacz też: jak wyczyścić nawilżacz powietrza) – oferta: ofertę -> oferta: . Dokładnie jak lodówka. Wygląda to tak, że w komorze silnika jest sprężarka, dzięki jakiej gaz może zamienić się w ciecz.

nowy rodzaj wentylatorów SPAL

Autor: http://www.inter-instal.com/
Źródło: http://www.inter-instal.com/

Dostaje się ona do chłodnicy, a stamtąd przedostaje się do parownika. Tu ulega rozprężeniu i ze stanu ciekłego przechodzi w gazowy. Towarzyszy temu naturalnie spadek temperatury. Jest oczywiście kilka kłopotów z eksploatacją klimatyzacji. Jedne z nich to kłopoty mechaniczne, innego zdrowotne. Co tak naprawdę jest w stanie się popsuć w układzie klimatyzacji? Bardzo często pojawia się nieszczelność układu klimatyzacji, a jest to spowodowane korozją chłodnicy, parownika a nawet samej sprężarki.

Może też to wynikać z mechanicznych uszkodzeń. Nieszczelność będzie prowadzić do opróżnienia układu ze środka roboczego, natomiast także ze środka smarnego. Układ jest tak naprawdę zabezpieczony przed pracą na sucho, lecz na początku spadku ciśnienia może dojść do uszkodzenia sprężarki.

W takiej sytuacji w perspektywie mamy niestety dość znaczne wydatki. By sprawdzić, w jakim miejscu układ nie jest szczelny należy napełnić go czynnikiem z dodatkiem barwnika UV. Rozpuszczony jest w oleju do smarowania sprężarki, barwnik natomiast widoczny jest w miejscach wycieku i widać go odpowiednio w świetle UV. Dlatego też, żeby nasza klimatyzacja miała się najlepiej musimy wybierać jak najbardziej odpowiednie produkty, dobrym przykładem niech będą wentylatory Spal ( -> do: się więcej: artykuł -> ). Rewelacyjne i sprawdzone już w wielu okolicznościach.