Skip navigation

Na rynku rolniczym coraz częściej wdrażane są zaawansowane technicznie, mające na celu efektywniejszą pracę oraz większe ilości przetwarzanego zboża i biomasy. Stosuje się między innymi suszarnie, jak również silosy, coraz częściej napotykane w wielu gospodarstwach domowych oraz spółkach. Jedne z nich to Urządzenia do suszenia na przykład słomy, trocin czy siana, czyli tzw. biomasy.

silosy lejowe

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com
Suszarnia biomasy to inaczej maszyny do suszenia wspomnianych wcześniej surowców sypkich w przemysłowych ilościach (znacznie więcej zobaczysz na www). Do biomasy można zaliczyć również chociażby drewniane odpady oraz inne produkty, które pocięte są na drobne kawałki. plan suszarni sprawia, że mogą być stosowane na dworze, a tym samym nie pobierać zbyt dużych kosztów. Ich najważniejszymi elementami są piec remonty komór grafitowych oraz bęben, lecz inne ich dodatki uzależnione są od każdego nabywcy, ponieważ można je swobodnie dobrać. Stosuje się do nich paliwo odnawialne. Wyróżnia się suszarnie tak zwane bębnowe, taśmowe oraz podłogowe. Ich budowy i modele są uzależnione od zastosowania i właściwości. Suszarnie biomasy cechują się długoletnią żywotnością oraz bezproblemową pracą. Co więcej – są one niewiarygodnie wydajne, co jednak zależy od wilgoci początkowej każdego materiału.
Nowoczesny zawór Purmo TempCo VT

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Na rolniczym rynku stosowane są też silosy lejowe, które są wyposażone w dno na wzór stożka, gdzie przechowywane jest m.in. zboże lub paszę.

Dzięki temu, cały materiał bez problemu można rozładować we wnętrzach silosów. Charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją, jak również długoletnią żywotnością i wytrzymałością, ponieważ można w nich przechowywać aż do kilkudziesięciu ton naraz.