Skip navigation

Opony faktycznie pojawiły się dość niedawno. Ich najważniejszym składnikiem jest kauczuk, zaś w formie nieprzetworzonej jest znacząco twardy i mało elastyczny. Dzięki procesowi wulkanizacji zyskuje na elastyczności, umożliwiając stworzenie opony, która spełni obecnie wymogi.

Sam proces przerabiania kauczuku za pomocą wulkanizacji cieplnej został wynaleziony w 1839 roku przez Charlesa Goodyeara. Takie działanie otworzyło pozostałym drogę do tworzenia opon, jednakże nie były one jeszcze tak dopasowane jak te, jakie są znane w dzisiejszych czasach. Początkowo wulkanizacja odnosiła się do podgrzewania kauczuku z siarką, aktualnie natomiast stosuje się różne odmiany polimerów oraz związków, jakie wywołują wytworzenie się mostków sulfidowych pomiędzy cząsteczkami.

wymiana opon

Autor: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com

Brzmi to dość zawile, jednakowoż wynikiem tej reakcji chemicznej jest produkcja surowca, bardzo często gumy, o bardziej znacznej wytrzymałości na uszkodzenia i większej elastyczności. Widząc pierwsze opony możemy dostrzegać jak bardzo są różne od tego, co znamy obecnie. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku rządziły dętki, i nieważne czy opony były stosowane do rowerów czy pierwszych aut. Dzisiaj to raczej niespotykane rozwiązanie wśród opon samochodowych, lecz obowiązuje w oponach rowerowych.

Jeżeli chciałbyś wyciągnąć więcej na ów wątek, na pewno będzie przydatna bieżąca notka. Zapraszamy na naszą stronę, tam zgłębisz swe wykształcenie.

W dzisiejszych czasach w oparciu o wulkanizację nie tylko tworzy się opony, lecz również się je naprawia. Technologia ruszyła więc do przodu, tak więc powstały techniki naprawiania ogumienia dzięki wulkanizacji chemicznej, zobacz też Jednak za pomocą tego rodzaju rozwiązań nie można naprawiać wszystkich uszkodzeń. W profesjonalnych warsztatach można odnaleźć maszyny i narzędzia do wulkanizacji bardziej wiekową, jak i nową metodą.

Pierwsza metoda wymaga większego doświadczenia, ale i specjalnych form, które pozwalają na uzyskanie pierwotnego kształtu opony. Pozwala to na naprawę opon o bocznych uszkodzeniach, jakie dość trudno naprawić metodą chemiczną.

Kiedy będziesz zdania, że opublikowane w tym tekście informacje są godne uwagi, sprawdź ponadto szczegóły w tekście (https://www.akumulator24.com.pl/akcesoria.html). Odnajdziesz tam równie wartościowe dane.

Kolejna metoda – chemiczna, gwarantuje szybką naprawę punktowych uszkodzeń, takiego rodzaju jak przebicie opony gwoździem czy
śrubą. Nie musimy się obawiać, że jedyna możliwość to wymiana opon, ponieważ wulkanizatorzy dzięki tej metodzie mogą nam szybciej zwrócić sprawne opony, które będą służyć miesiącami, a nawet i latami. Jak widzimy więc, wulkanizacja mimo że została wynaleziona dawno temu, to ciągle jest dość mało znana. Jednak jej plusy poznać można w czasie każdej wizyty u wulkanizatora.

Więcej na ten temat –