Odlew w swojej najprostszej formie polega na modelowaniu elementów metalowych, jakie będą łatwe w dalszej obróbce.
Odlew jest techniką wykonywania obiektów za pomocą wypełniania form płynnym metalem.
Odlewy realizuje się ze żeliwa, stopów aluminium. Powszechne są też odlewy z brązu. Odlewanie wykorzystuje się wówczas gdy inne technologie byłyby zbyt drogie. Technologią odlewania można wyrobić rzeczy o bardzo skomplikowanych kształtach z ogromnie dużą precyzją dla przykładu tłoki, napędy, obudowy, przybory. Odlewanie może być procesem prostym, albo zawiłym. Wszystko zależy od tego jaki kształt potrzebujemy uzyskać i który materiał obrabiamy. Przebieg odlewania składa się z następujących części: realizacja modelu przedmiotu, wykonanie fragmentów formy odlewniczej, wykonanie rdzeni, jakie imitują kształty wewnętrzne obiektu, składanie formy, zatapianie formy ciekły metalem, wydobycie odlewu z formy, czyszczenie. Z technologicznego punktu widzenia każdy obiekt odlewany w formie jest określany mianem odlewem. Jednak na ogół nazywa się tak jedynie te rzeczy, które nie nastręczają w ogóle albo prawie wcale dalszej obróbki maszynowej.
Jednak zazwyczaj wzorzec różni się troszeczkę od definitywnej odmiany odlewu ze względu na konieczność uwzględniania różnych elementów technologicznych istotnych dla dobrego stworzenia zawiłych odlewów.
Nie zapomnij o tym, że nasz serwis www zawiera tylko potrzebne wiadomości, które z pewnością Ci się mogą przydać. Sprawdź nas i zobacz, że warto jest na niego wejść.
Im w wyższym stopniu skomplikowany kształt ma mieć odlew tym trudniej wykonać odpowiednią formę. Najpowszechniej spotykanym ambarasem, który powinien być anulowany jeżeli idzie o odlewnie aluminium – czytaj o hartowaniu indukcyjnym będzie obecność tzw. podcięć.
To zagłębienia lub występy ukształtowane w taki sposób, iż foremki nie dałoby się oddzielić od odlewu po jego stwardnieniu. Hartowanie indukcyjne jest metodą powierzchniowego hartowania, w jakiej grzanie metalu następuje za pomocą prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości.