Skip navigation

Nie jesteśmy zamożnym krajem, nie zarabiamy jakichś dużych pieniędzy, a pomimo to, jak zawsze sobie radzimy. Taki obraz wyłania się, kiedy pomyślimy o sobie. Jak to jest, iż narzekamy, a żyjemy na jakimś poziomie? Może wpływ ma na to nasza ambicja, nasza umiejętność radzenia sobie z trudnymi momentami, zdolność zwalczania kryzysów? Może i tak. Może też tak jest, że umiemy dobrze gospodarować, lub jak twierdzą niektórzy – kombinować? Także pewnie trochę. Najbardziej istotny jednocześnie wniosek jaki przychodzi na myśli to ten, iż po prostu umiemy wykorzystywać nadarzające się okazje.
A okazji tych zbyt dużo nie mieliśmy. Jak popatrzymy na naszą trudną historię, to nawet możemy powiedzieć, iż zawsze mieliśmy bardziej ciężko. W czasie, kiedy pozostałe państwa były w stanie się rozwijać, tworzyć swoją państwowość, my musieliśmy toczyć boje z następnym najeźdźcą i walczyć o niepodległość. W takim klimacie nie da się stworzyć czegoś solidnego, gdyż wszystkie siły skoncentrowane są na walkę wyzwoleńczą. Nie liczą się sprawy ustrojowe, ani prawne, bo jak się nie żyje we własnym kraju, to jakie to ma znaczenie.

Prawo i ustrój w takiej sytuacji nie jest właściwie nasze. Walczy się po prosto o to, by samemu ustalać prawo, ażeby rządzić we własnym państwie. Aktualnie możemy tworzyć swoje życie nie znajdując się pod czyimś panowaniem. To bardzo korzystne, ponieważ zamiast kierować środki na walkę narodowowyzwoleńczą jesteśmy w stanie po prostu żyć jak normalni ludzie. Możemy stawiać domy i mieszkania, kupować sprzęt do mieszkania, brać kredyt na samochód, nie przejmować się jakimiś niebezpiecznymi wydarzeniami. Wiadomo, że w każdej epoce są możliwe trudne do przewidzenia zdarzenia, jakie są w stanie zakłócić spokój każdej nacji.

Podobny zajmujący post prezentowany jest tu, zatem odwiedź witrynę (http://www.mastereducator.pl/gorzow-wielkopolski/) i zobacz, jakie informacje tam odnajdziesz. One także Cię zainteresują!

Pomimo to, od tego nie możemy uciec, gdyż w jakimś punkcie na świecie zawsze będzie wojna.

My musimy skupiać się na aktualnym stanie i na organizowaniu swojego życia. Nasza historia świadczy o tym, iż nasi rodacy nie mieli ku temu korzystnych warunków, które my mamy w dzisiejszych czasach. trzeba o tym pamiętać i to doceniać. A że nie żyjemy w idealnym kraju to widać każdego dnia. Powinniśmy się jeszcze wiele nauczyć zanim staniemy się w pełni rozwiniętym państwem.