Skip navigation

Zmiana rozmiaru felg w aucie musi pociągać ze sobą konieczność zastosowania ogumienia w odpowiednim rozmiarze, gdyż niepoprawne dobranie parametrów opon mogłoby spowodować ich zniszczenie poprzez ocieranie o błotniki lub o przeróżne elementy zawieszenia podczas skrętów, błędne pomiary liczników czy nieodpowiedni wpływ na prowadzenie pojazdu.
Z tego też powodu w rubryce motoryzacja w różnorodnych serwisach internetowych można by odnaleźć artykuły na temat tego, jak dobierać opony po zmianie rozmiaru felgi.

luksus

Autor: Lamborghini

spaliny

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Najpierw trzeba znaleźć na boku swej oryginalnej opony oznaczenie w postaci dla przykładu 195/65/15 lub chociażby 195/55 R15.

Zaaferowały Cię informacje opublikowane w tym serwisie? Jeśli tak, to kliknij tutaj i odkryj stronę (https://www.pitbike.pl/kategoria/12-mini-cross-pit-bike), która też Cię się będzie podobać.

Poszczególne człony to kolejno szerokość opony wyrażana w milimetrach, profil opony, czyli wysokość ścianki bocznej oraz średnica felgi w calach. Jeśli obawiasz się samodzielnie zagłębiać w ten temat, to skorzystaj z przygotowanych narzędzi i napisz w wyszukiwarce frazę przykładowo kalkulator zamienników opon, aby następnie postępować wedle podanych w tamtym miejscu wskazówek. Wybierając opony do felg musisz podążać do zdobywania fizycznych wymiarów opony w taki sposób, aby okazały się w najwyższym stopniu zbliżone do parametrów fabrycznych.

Przyjmijmy, że wzór opony to dla przykładu 195/65 15, a wtedy będziesz wiedział, że ma ona szerokość 65 mm. Średnicę koła można by wyznaczyć dodając do wymiaru felgi wysokość dwóch ścianek bocznych opony. Innymi słowy obwód koła to 63,5 x 3,14 = 199,4 centymetra.

Na tej podstawie można obliczyć, jaki rozmiar opony będzie pasować na Twoją nową felgę, trzeba jednak mieć na uwadze, że szerokość opon nie powinna być większa niż 10-20 % fabrycznego rozmiaru, natomiast różnica w rozmiarze obwodu nowego koła musi być mniejsza niż 5 %. Przykładowo dla felgi 17 calowej 225/45 R17 obwód 199,3 centymetra, różnica jest bardzo mała, zatem to rozmiar idealny. 205/60/17 to obwód 212,9, różnica 6,8 % – rozmiar nieprawidłowy.