Skip navigation

Duża ilość kierowców na pewno zastanawia się jakie kupić je do auta i które z nich będą najlepsze.
Wybór dywaników do należącego do nas auta jest związany nade wszystko z pogodą jaką mamy na dworze.

Odmienne dywaniki kupimy na lato, a inne na okres zimowy. Do naszego auta latem wnosimy jedynie nieco piasku z podwórka lub z jezdni. O wiele gorzej sytuacja wygląda w zimie. Wtedy to na drogach zalega wiele śniegu oraz błota pośniegowego, które bywa uciążliwe, aby zachować porządek wewnątrz pojazdu. Wśród polskich kierowców istnieje takie przekonanie, że dywaniki gumowe mniej trudne są w utrzymaniu, ponieważ łatwiej wymyć z nich błoto pośniegowe albo regeneracja zacisku hamulcowego odmienne brudy. Jest to prawda, tylko trzeba pamiętać o tym, że podczas podróży błoto będzie zalegało cały czas w gumowym korycie. Taki dywanik ma 3 cm rant zapobiegający wylaniu się wody na tapicerkę w naszym samochodzie. Woda zalegająca na dywanikach gumowych po pewnym czasie będzie parować, a to stanowi duży kłopot w pojazdach starszego typu.
samochod

Autor: Renault
Inaczej wygląda sprawa w wypadku dywaników welurowych. Te dywaniki są ładniejsze od gumowych, ale są mniej praktyczne w przypadku okresu zimowego. Włoskowata konstrukcja powoduje, że woda się roznosi na całej płaszczyźnie, dzięki temu dywaniki dużo szybciej wysychają. Dywaniki tego typu mają także tę zaletę że można by wybrać dowolny odcień. Tego typu, który będzie pasować do reszty tapicerki. Zazwyczaj takie dywaniki występują w odcieniu czarnym, popielatym oraz szarym. W niektórych samochodach pod dywanikami są umieszczone ważne elementy elektroniczne. Warto jest o tym pamiętać oraz nie doprowadzić, aby był duży poziom wilgotności w tamtych okolicach.

Przygotowując pojazd na zimę należałoby się kierować nade wszystko względami praktycznymi. Jeśli posiadamy w planach wielokrotnie wychodzić z auta, korzystniej kupić dywaniki z gumy. Jeżeli szczególnie zależy nam na estetyce w środku auta, to lepszym rozwiązaniem będą dywaniki welurowe.