Skip navigation

O garażu należy pomyśleć już w okresie projektowania domu. Na tym etapie najprościej będzie rozplanować je w ten sposób, by perfekcyjnie wybrać bramę garażową o klasycznych wymiarach. To sprawi, że zaoszczędzimy więcej pieniędzy oraz nerwów w dalszej części inwestycji. Powinniśmy bowiem wiedzieć, że jeżeli o tym zapomnimy to z pewnością później zapłacimy zdecydowanie więcej, gdyż bramy robione ma zamówienie mają nietypowe skrzydła, tak więc kosztują więcej.

Brama garażowa

Autor: mrhayata
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie mamy typy bram. Pierwszy ty to bramy rozwieralne, nazywane też skrzydłowe. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, tego rodzaju model podobny jest do standardowych drzwi. Są jedno lub dwuskrzydłowe, chociaż ten pierwszytyp nie wytwarza się seryjnie. Otwierane na zewnątrz pojedyncze skrzydło zabiera dość sporo miejsca, więc przeszkadza w parkowaniu. Należy więc pomiędzy garażem a ogrodzeniem zostawić długi podjazd, najbardziej szerokość bramy plus długość samochodu. Kolejny model to bramy uchylne płytowe.

Wykorzystywane są przeważnie do garaży na jedno auto, ponieważ ich standardowa szerokość nie przekracza przeważnie trzech metrów, zaś wysokość ma nie więcej niż 2,3 metra. Rzeczywiście niewiele jest firm, które robią uchylne bramy o szerokości 4 lub 5 metrów. Konstrukcja tego rodzaju bram może być dwojakiego rodzaju (). Pierwsza z nich to płytowa o budowie blachy usztywnionej płaskownikami stalowymi. Jej wierzchnią warstwę stanowi bardzo często ocynkowana blacha stalowa, jaka jest pokryta poliestrem.

Drugi rodzaj to konstrukcja ramowa. Jej najbardziej istotny trzon pełni stalowa albo drewniana rama, jesteśmy w stanie nią wypełnić blachą stalową, jaka będzie pokryta poliestrem. Inny rodzaj – bramy segmentowe, są najlepsze do garaży, z jakich wyjeżdża się od razu na ulicę, gdyż w okresie otwierania nie wysuwają się przed budynek, nie przeszkadzają więc w manewrowaniu samochodem także na podjazdach łukowych.

Ostatni model – bramy rolowane są wytworzone z poziomych profili dwuściennych, które wypełnione są bezfreonową pianką poliuretanową. Połączone są na pełne albo perforowane zaczepy (). Brama tego rodzaju rozwija się ze skrzynki zawieszonej bezpośrednio nad wjazdem do garażu, tak więc do jej zainstalowania konieczne jest przynajmniej trzydzieści cm. z szerokości nadproża. Kupno bramy to powinna być bardzo rozsądna decyzja|, najlepiej zakupić w autoryzowanym punkcie, typu bramy (zobacz: automatyka do bram) garażowe Wiśniowski.