Skip navigation

Wprawdzie na terenie Polski do tej pory nie obowiązują przepisy, które zmuszają kierowców do wymiany opon przed nastaniem zimy, to jednak dużą część kierowców postanawia w porze zimowej jeździć na innych oponach niż latem. Dlaczego?

Wymiana opon letnich na zimowe nie jest na terenie naszego kraju regulowana przepisami prawa. Jednak wielu kierowców jest świadomych tego, że taka wymiana opon jest niezbędna,

warsztat samochodowy

Autor: K.G.23
Źródło: http://www.flickr.com

ponieważ znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy podczas naprawdę trudnych warunków jazdy naszych drogach podczas zimy. Taka wymiana jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy mechanik samochodowy, oczywiście w porozumieniu z nami, zdecydował wcześniej o zamontowaniu opon letnich. Rzecz jasna wymiana opon niemało kosztuje, jednak na swoim bezpieczeństwie nie opłaca się oszczędzać. O wymianie opon powinno się pomyśleć nieco wcześniej. Oszczędzi to nam sporo czasu i nerwów, kiedy trzeba będzie stać w kolejce, aby mechanik mechanika pojazdowa ełk autopartner samochodowy wykonał wymianę opon.

Doczytaj: montaż haków holowniczych

Rezygnując z stosowania w samochodzie opon przeznaczonych do jazdy przez cały rok, trzeba pamiętać, że czekać nas będzie wymiana opon raz na pół roku. Będziemy musieli wymieniać je wiosną na opony letnie, zaś jesienią na opony do jazdy w warunkach zimowych. Każde z nich, czy to te na lato, czy te zimowe, są przecież przeznaczone do używania w całkowicie różnych warunkach klimatycznych oraz w całkowicie innej temperaturze.

Oba rodzaje opon są wykonane z innego rodzaju gumy, dlatego tego powodu każdy z tych rodzajów opon zachowuje się inaczej na drodze. Na wymianę opon do jazdy w zimie na letnie większość kierowców decyduje się dopiero w kwietniu. Według znacznej części kierowców na wymianę opon w marcu jest jeszcze dużo za wcześnie. Pogoda w marcu jest jeszcze bardzo kapryśna, bardzo często uwielbia zaskakiwać niemałymi opadami śniegu oraz niskimi temperaturami. Natomiast opony letnie na zimowe powinniśmy zmienić wtedy, kiedy synoptycy zapowiadają spadek temperatury poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Na terenie naszego kraju takich temperatur można oczekiwać już w październiku. Wówczas też podczas jazdy będzie można czuć się naprawdę bezpiecznie.

Może Cię zainteresować – wymiana filtra kabinowego