Skip navigation

250, 750 cm3 czy nawet 1 litr pojemności silnika – o tym często dyskutują amatorzy motocykli przed zakupem swego pierwszego jednośladu. Kłopot tkwi w tym, że objętość silnika rzeczywiście nie jest tu najistotniejsza.

Renault
dzieci

Autor: BMW
Planując kupno pierwszego jednośladu, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić nad rodzajem jego konstrukcji.

Wciąż interesuje Cię ów tekst? Kliknij w podany link i pod nim znajduje się autorska witryna, gdzie znajdziesz dodatkowe wiadomości.

Pojemność i moc posiadają bowiem mniej istotne znaczenie dla wygody użytkowania. Mogłoby się potem okazać, że dla przykładu nasza wymarzona maszyna na dłuższych trasach jest trochę niewygodna, z kolei podróżny skarży się na niewygody już po pół godziny podróży. Najbardziej istotnym parametrem, jaki powinien wziąć pod uwagę początkujący motocyklista, powinny być wysokość i masa siedziska. Jeśli motor ma za dużą masę, to może sprawiać trudność przy manewrowaniu na parkingu lub w zatłoczonym mieście. Bardzo ważne jest też wprowadzanie motocykla do garażu albo parkowanie motoru. Poza tym bardzo istotna jest też kwestia postawienia go na koła po potencjalnej wywrotce.

motor

Autor: Matthew Paul Argall
Źródło: http://www.flickr.com
Wysokość siedzenia jest niemal równie istotna, co waga motoru. Najlepiej można to sprawdzić przymierzając się do kilku interesujących nas modeli. Należy pamiętać o tym, zasiadając na motocyklu, stopy motocyklisty powinny posiadać jak najlepszy kontakt z podłożem. Ponadto trzeba upewnić się, czy bez trudu moglibyśmy dostać się do kierownicy i czuć to, jak sobie radzimy z ciężarem motoru.

Wtedy, gdy będziemy zmuszeni dla przykładu zahamować z niewielką szybkością, należy także podeprzeć się nogą, a wtedy powinniśmy posiadać możliwość niezwykle swobodnego oparcia butów o podłoże. Oparcie na palcach w złączeniu ze zbyt dużą masą motocykla może się zakończyć nawet upadkiem.