Skip navigation

Dobrze jest mieć auto – każdy zapewne potwierdzi, że w tym zdaniu jest bardzo dużo prawdy. W końcu samochód to duże ułatwienie w naszym codziennym życiu. Pomaga nam on załatwiać najróżniejsze sprawy, zorganizować się, dojechać w miejsca, do których dotrzeć musimy. Z drugiej jednak strony auto to również duży wydatek. Po pierwsze kosztowny jest sam jego zakup – aby można było sobie na to pozwolić, należy mieć co najmniej kilka tysięcy złotych, a niekiedy nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt (w zależności od tego, jaki model chcemy zakupić). Niemniej na tym nie koniec wszystkich wydatków.

opony

Autor: Bill Abbott
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy kupimy już samochód, przyjdzie czas na jego ubezpieczenie. Czeka nas więc coroczne opłacanie OC. Oprócz tego pamiętajmy, że w Polsce istnieje obowiązek posiadania dwóch kompletów opon – letnich i zimowych, a każdy z tych kompletów to koszt rzędu około tysiąca złotych. (Opony do ciężarówek) Co prawda, jeśli zakupu auta dokonaliśmy wiosną, można się wstrzymać i opony zimowe zakupić dopiero za kilka miesięcy, niemniej prędzej czy później i tak nas to czeka. Rzecz jasna w tym przypadku nie warto oszczędzać. W końcu od sprawnych opon zależy nasze bezpieczeństwo. (Opony wielosezonowe) Lepiej się zatem wykosztować i kupić droższe opony uniroyal niż ryzykować, że coś się stanie nam bądź naszym bliskim. Nie najlepszym pomysłem są również opony całoroczne – warto w tym miejscu przypomnieć sobie stare powiedzenie, że „jeśli coś jest do wszystkiego, to w praktyce jest do niczego”. Najlepsze opony

Jednakże lista wydatków nie kończy się także na oponach. Oprócz tego będziemy musieli również pamiętać o regularnych przeglądach auta i o kontrolach jego sprawności. Jest to coś, czego bez wątpienia nie wolno nam lekceważyć. W końcu nikt z nas nie chciałby, żeby jego zaniedbania były przyczyną wypadku i choroby bądź kalectwa kogoś spośród jego bliskich czy również całkiem obcej osoby. Coroczne obowiązkowe przeglądy to jak najbardziej podstawa. Oprócz tego warto mieć jednak oko na swoje auto przez cały czas. Analizujmy czy wszystko jest ok., bądźmy czujni, weryfikujmy, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Istotne jest to, aby różne awarie wychwycić jak najszybciej to tylko możliwe, zanim dojdzie do nieszczęścia. Bycie kierowcą to zatem bardzo odpowiedzialna funkcja, do której należy się odpowiednio przygotować.