Skip navigation

Wielu kierowców zastanawia się, czy warto wymieniać opony samochodowe. Bardzo dużo argumentów przemawia za tym, aby nie wahać się i używać ogumienia właściwego do pory roku. Dlaczego należy przygotować swój samochód na zmieniające się warunki pogodowe?
Przede wszystkim letnie i zimowe opony są zrobione z odmiennych materiałów, a ich bieżniki znacznie różnią się wyglądem. Opona zimowa posiada bardzo dużo nacięć i przecięć (tzw. lamelek), co ułatwia zapewnienie wysokich osiągów.

części samochodowe

Źródło: www.interopony.pl
Poza tym takie wykonanie sprawia, że guma użyta do produkcji staje się bardziej elastyczna, niż ma to miejsce w przypadku opon letnich – z tego powodu lepiej trzyma się drogi. Lamelki w bieżnikach sprawiają również, że opony zimowe wbijają się w śnieg i lód, a tym samym natychmiastowo oczyszczają się ze śniegu. W którym momencie należy wymienić opony letnie na zimowe? W wielu źródłach można znaleźć zdanie, że temperatura graniczna to 7°C. Kiedy jest zimniej opona zimowa nie zrobi się twarda, ponieważ zawiera większą ilość krzemionki. Dzięki temu jej przyczepność do nawierzchni będzie bardzo dobra. Opona jest również specjalnie dostosowana do szybszego usuwania wody. Zobacz propozycję: (Kliknij) Pozwala również na skrócenie drogi hamowania. Opony zimowe poradzą sobie bardzo dobrze na śliskiej nawierzchni, ponieważ letnie nie trzymają się tak dobrze podłoża. Należy jednak wiedzieć, że zimowe opony trzeba dotrzeć, ponieważ w czasie produkcji jest na nie nakładany specjalny smar, który sprawia, że ten proces staje się łatwiejszy, jednak wpływa niekorzystnie na gumę, dlatego też aby opony miały najwyższe osiągi należy przejechać minimum 300 kilometrów. W opisywanym rodzaju opon bardzo ważna jest również grubość bieżnika.

przygotuj samochód do zimy

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Im bardziej jest on zdarty, tym gorzej radzi sobie na drodze. Z tego powodu używane opony nigdy nie są najlepszym rozwiązaniem. Starty bieżnik źle odprowadza wodę i nie ma odpowiedniej przyczepności do podłoża. Zimowe opony mają wiele zalet, dlaczego więc nie korzystać z nich przez cały rok? Kiedy temperatura zwiększa się nie osiągają pełni swoich możliwości. Hamowanie jest gorsze, a jego droga jest wydłużona. To letnia opona zawsze lepiej poradzi sobie na mokrym asfalcie. Zimowa opona w lecie zużywa się szybciej i traci swoje pozytywne właściwości.
Na rynku dostępne są również opony całoroczne, jednak nie są one dobrym rozwiązaniem dla kierowców. Nie zapewniają pełnych osiągów, poza tym nie posiadają tak pozytywnych właściwości, jak opona zimowa w trakcie zimowych miesięcy oraz opona letnia podczas lata. Opony całoroczne gorzej poradzą sobie z hamowaniem na wilgotnej czy śliskiej nawierzchni. Idealnie dobranym rozwiązaniem pozostaje więc wymiana. Należy przy niej pamiętać, aby w jej trakcie nie pominąć żadnej z opon.

Chcesz dowiedzieć się więcej na prezentowany wątek? To bardzo dobrze, gdyż pod linkiem części do aut ciężarowych znajdziesz ciekawe dane, które Cię wciągną.

Tylko pełne przebranie zapewni maksimum osiągów. Dzięki współpracy: