Nie wszyscy wiedzą, że w zależności od rodzaju wykorzystywanego w kuchence gazu, powinny być wykorzystywane odmienne typy dysz. Wynika to z faktu, że gaz ziemny i płynny (LPG) mają trOChę inne cechy.
W zależności od parametrów takiego paliwa, funkcjonująca w Polsce norma PN-C-047502011 precyzyjnie określa jego rodzaje.
Istnieje więc gaz ziemny i dwa rodzaje gazu LPG.
Jeśli prezentowany tekst jest dla Ciebie interesujący, nie wahaj się i zobacz szczegóły tutaj kurs na certyfikat kompetencji zawodowych online – przeczytasz jeszcze bardziej szczegółowe informacje.
Każdy rodzaj i podrodzaj gazu ma swoje indywidualne wartości opałowe. W rzeczywistości chodziłoby o ilość energii, jaką dostarcza spalenie konkretnej ilości gazu w określonym czasie. To z kolei określa, jaka powinna zostać zastosowana dysza. Zdecydowana większość sprzedawanych na rynku kuchenek przystosowana jest do zasilania przy pomocy gazu ziemnego typu „E”. Nie jest to jednak żadna reguła, więc nie powinniśmy tego zakładać w czasie instalowania urządzenia. Jeśli nie wiemy, jaki typ dyszy został wykorzystany, powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi. Jeżeli wykorzystujemy inny typ gazu, powinniśmy zatem użyć odmienną dyszę.
Autor: Post Memes
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli tego nie uczynimy, może to doprowadzić do zmniejszenia wydajności lub nawet ryzyka pojawienia się pożaru. Chodziłoby o to, że dysza mogłaby mieć zbyt małą lub za dużą wielkość. Co istotne, te niezgodności mogłyby być stosunkowo znaczne, zatem naprawdę należałoby już w chwili zakupu kuchenki upewnić się, do zasilania którym typem gazu jest ona przystosowana. Ponadto duże znaczenie ma też jakość gazu, gdyż od tego zależy poniekąd wspomniana wyżej wartość opałowa.
Oczywiście dobór odpowiedniej dyszy najkorzystniej jest przekazać specjaliście. Będzie się on posługiwał specjalnymi tabelami, w których widnieją wszystkie wartości odnoszące się do rodzajów gazu, wielkości palników oraz wielkości dysz.