Skip navigation

Duża część poruszających się po polskich drogach samochodów ma już kilkanaście lat. Nic więc dziwnego, że wielokrotnie zdarzają się różne uszkodzenia.

koszt

Autor: DLH Poland
Źródło: www.dlh.pl
Często też jedynym wyjściem jest wezwanie pomocy drogowej, która zabierze taki samochód do naprawy.
Prawdopodobnie tego typu firma będzie korzystać z lawety. Może ona występować zarówno w postaci przyczepy, jak i pojazdu. Laweta to najczęściej samochód przystosowany do transportowania samochodów osobowych, jednak są też tego typu modele, które służą do transportowania quadów lub motocykli. Reasumując jest to rodzaj pojazdu dostawczego, bądź to przyczepka, która auta silnikowego wymaga.

Jeżeli masz ochotę poznać większą ilość informacji na prezentowany temat, to wejdź na ten link – jest tutaj bardzo świeża treść (mechanika-service.com/) dotycząca opisywanej tematyki.

Dobra laweta powinna być zaopatrzona w wyciągarkę, przy pomocy której o wiele łatwiej jest umieścić na niej uszkodzony samochód. Oczywiście lawety należy zarejestrować, z kolei jeżeli są nowe, to obligatoryjna jest również odpowiednia homologacja. Dlatego też w czasie jej kupowania trzeba zwracać uwagę, czy konkretny egzemplarz ją posiada.

Lawety powinny być tworzone z najlepszej jakościowo stali o podwyższonej odporności tak, aby możliwe było długie użytkowanie. Nawet, jeżeli dopuszczalne wysilenia będą nieco większe. Co ciekawe, lawety mogą być jedno albo dwupoziomowe. W tego typu sytuacji są w stanie przewozić większą ilość samochodów. Laweta jest zazwyczaj używana przez pomoc drogową czy też importerów pojazdów. Najbardziej istotnym elementem konstrukcyjnym lawety jest jej metalowa rama.

Musi być ona bardzo odporna na obciążenia i korozję. Najczęściej stosowany jest w takim celu cynk hutniczy. Ponadto lawety powinny mieć doskonały i skuteczny układ jezdno-hamulcowy.